rozpoczynamy V edycję Tygodnia Bibliotek pod hasłem
Biblioteka miejscem spotkań
Dzień pierwszy
Spotkanie autorskie z ppłk. Wojciechem Zawadzkim
2 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z przedborzaninem Wojciechem Zawadzkim. Spotkaniem zainaugurowano V edycję obchodów Tygodnia Bibliotek.
Wojciech Zawadzki jest podpułkownikiem rezerwy WP, muzeologiem i historykiem wojskowości; był także długoletnim dyrektorem Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy.
Jest autorem 8 i współautorem 14 druków zwartych oraz kilkudziesięciu artykułów w czasopismach fachowych i prasie lokalnej z zakresu historii wojskowości, munduroznawstwa, bronioznawstwa, dziejów uzbrojenia, weksylologii, działalności kulturalno-oświatowej w wojsku oraz regionalistyki. Szczególnie zajmuje się muzealnictwem wojskowym, dziejami powstania wielkopolskiego 1918/19 r., najnowszą historią Wojska Polskiego oraz regionalistyką przedborską, zwłaszcza w odniesieniu do okresu II wojny światowej.
W swoim dorobku ma ponad 20 książek i kilkadziesiąt artykułów. Od kilku lat zajmuje się wojskowymi dziejami Przedborza. W 2004 roku opublikował książkę "Przedborski wrzesień". W bieżącym roku na forum internetowym rozpoczął publikację Przedborskiego Słownika Biograficznego, w którym do tej pory ukazało się ogółem ponad 50 biogramów. Najnowszym dziełem Wojciecha Zawadzkiego jest "Eroica. Zagłada Żydów przedborskich w latach 1939-1942".
W 2001 r. został nagrodzony statuetką "Dobosza Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r." za popularyzację tematyki powstańczej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.
4 maja 2008 roku został wybrany na wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Przedborza.
Dzień drugi
Spotkanie inauguracyjne Towarzystwa Miłośników Przedborza
4 maja 2008 roku o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Ratusza odbyło się spotkanie inauguracyjne Towarzystwa Miłośników Przedborza. Spotkanie otworzyła dyr. MBP Joanna Będkowska, a zebraniu przewodniczył Wojciech Zawadzki. Sekretarzem zebrania została Joanna Rutowicz. Zostały wybrane 2 komisje: Uchwał i Wniosków, a także Komisja Wyborcza, następnie został odczytany projekt statutu TMP. Po krótkiej dyskusji i wymianie poglądów nad statutem zostały wybrane władze Stowarzyszenia.
Prezesem Stowarzyszenia został prof. Zygmunt Wnuk, a wiceprezesami – dyr. MBP Joanna Będkowska i ppłk Wojciech Zawadzki. Na sekretarza została wybrana pani Anna Czuryłło, a skarbnikiem został pan Alfred Gotartowski. W skład 3 osobowej komisji rewizyjnej weszli: przewodniczący – Paweł Grabalski, Joanna Rutowicz i Marek Baran.
Głównymi celami TMP jest:
-szerzenie i umacnianie postaw oraz działań służących mieszkańcom Przedborza,
-upowszechnianie wiedzy o historii i tradycjach Przedborza i regionu,
-popieranie działań służących rozwojowi Przedborza, w tym jako ośrodka o znaczeniu lokalnym,
-upowszechnianie postaw pracy społecznej na rzecz Przedborza,
-współudział w procesie patriotycznego wychowania młodzieży,
-popieranie osób fizycznych i jednostek organizacyjnych, podejmujących działania zbieżne z celami Towarzystwa,
-popieranie rozwoju kultury i aktywnego wypoczynku.
Na zakończenie spotkania głos zabrał prezes TMP prof. Zygmunt Wnuk.
Chętnych, którzy chcą przystąpić do TMP zapraszamy do biblioteki, gdzie udzielane są wszelkie informacje, a także można pobrać i wypełnić deklaracje członkowskie. Składka członkowska ustalona jest w wys. 20 zł. rocznie.
Dzień trzeci
Przedborska biblioteka nadal uczestniczy w V edycji Tygodnia Bibliotek.
5 maja placówkę odwiedziła młodzież ze szkoły podstawowej z ZS-G w Przedborzu. Nauczycielka historii pani Joanna Rutowicz przybliżyła wszystkim historię i kulturę Żydów mieszkających w naszym mieście. Dzieci chętnie słuchały prelekcji i zadawały pytania. Na spotkaniu była również Nikola Prymus, która dostała wyróżnienie za pracę konkursową pt. "Na wspólnej ziemi". W nagrodę za swą pracę otrzymała MP3, a szkoła za propagowanie wiedzy o kulturze i historii Żydów – zestaw komputerowy wraz z drukarką. Nikola przeczytała najciekawsze fragmenty swej pracy. Młodzież mogła obejrzeć wystawę tematyczną przygotowaną przez panią Joannę Rutowicz i panią Monikę Ilnicką pt. "II wojna światowa we wspomnieniach mieszkańców Przedborza".
Wystawę można oglądać do 10 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Dzień czwarty
W dalszym ciągu obchodzona jest V edycja Tygodnia Bibliotek. W czwarty dzień edycji – 6 maja na Sali Konferencyjnej Ratusza Miejskiego odbyło się głośne czytanie w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". O godz. 10.00 do Ratusza przybyły dzieci z klasy "0" pod opieką pani Teresy Sujki i grupa pięciolatków pod opieką pani Bożeny Wodzickiej z Samorządowego Przedszkola w Przedborzu.
Grupa dzieci chętnie zasiadła w fotelach na sali i z zaciekawieniem rozglądała się wokół. Były tu po raz pierwszy. Historyjka pt. "Franklin i złoty interes" została odczytana przez Sekretarza Miasta Wojciecha Karbownika. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przygód żółwia Franklina i bardzo spodobało się im głośne czytanie w wykonaniu pana Sekretarza, który nagrodzony został brawami. Zabawa trwała dalej i dzieciaki zostały odpytane z przeczytanej książeczki. Poradziły sobie wyśmienicie.
Następnie dyrektor MBP przeczytała bajkę pt. "Łakomczucha" z serii "Przeczytaj mi mamo i tato". Na koniec spotkania dzieci przeszły do biblioteki, gdyż nie wszystkie w niej były. Z dużym zaciekawieniem oglądały regały z książkami i zwiedzały pomieszczenia biblioteczne.
Dzień piąty
W dniach 2 kwietnia – 5 maja w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym PG w Przedborzu we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. M. Konopnickiej zorganizowano konkurs literacki pt. "Biblioteka moich marzeń". Konkurs odbył się w ramach obchodów V edycji Tygodnia Bibliotek ogłoszony przez Ministerstwo Kultury.
Jury w składzie: Agnieszka Gniewosz, Wioletta Kowalska, Małgorzata Bilska-Janowska wyłoniło i przyznało wyróżnienia:
– I miejsce – Klaudia Hyska kl. IIe
– II miejsce – Karolina Trenda kl. I d, Diana Włodarczyk kl. IIId
– III miejsce – Beata Ślusarczyk kl. IIa
Wyróżnienie Jolanta Będkowska kl. I d
Za udział:
1) Elżbieta Ziarkowska kl. II a
2) Ewelina Stolecka kl. III e
3) Aleksandra Resiak kl. I d
4) Aleksandra Paździerska kl. IIIe
5) Alicja Kwaca kl. II e
6) Renata Kawka kl. IIe
Wszystkie osoby biorące udział w konkursie zostały nagrodzone. Nagrody w postaci książek ufundowane przez MBP wręczał Sekretarz Miasta wraz dyrektorem biblioteki.
Klaudia Hyska, Karolina Tręda, Diana Włodarczyk, Beata Ślusarczyk i Jolanta Będkowska odczytały swe prace. Młodzież gimnazjalna, która przybyła na rozdanie nagród z uwagą i skupieniem słuchała prezentowanych prac nagradzając je gromkimi brawami.
Zaskakujących i ciekawych rzeczy można było się dowiedzieć słuchając marzeń przelanych na kartki papieru. Wiele pomysłów, pragnień, marzeń wartych jest wprowadzenia w życie. Biblioteka ma być "miejscem spotkań", ma być miła, przyjazna i otwarta dla wszystkich. Tego oczekuje młodzież i te oczekiwania należy spełniać, powoli i sukcesywnie. Fragment pracy Klaudii Hyskiej:
W tym pomieszczeniu znajdują się jeszcze jedne drzwi, które prowadzą do największej części-serca biblioteki. Tam, gdzie cała podróż z książkami się zaczyna. Po środku stoi wielkie biurko zawsze uśmiechniętej i służącej pomocą pani bibliotekarki. Na nim karty czytelników, katalog z nowościami, kilka długopisów i
talerzyk z cukierkami. Każdemu będzie miło na dzień dobry zjeść coś słodkiego. W dni parzyste mogą być ciasta, a nieparzyste cukierki. Obok stałby kosz z różnymi czasopismami, które można poczytać na miejscu lub wypożyczyć.
Dzień szósty
8 maja w szóstym dniu V edycji Tygodnia Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna gościła dziennikarzy z Gazety Radomszczańskiej, która jest tygodnikiem informacyjno-publicystycznym.
Gośćmi byli: Jolanta Dąbrowska, Janusz Kucharski i Zbigniew Kipigroch.
Na spotkanie z dziennikarzami przybyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu. Sala Konferencyjna Ratusza Miejskiego zapełniła się po brzegi.
Spotkanie miało na celu przybliżenie młodzieży, która niedługo przystąpi do egzaminu dojrzałości, zawodu dziennikarza, a temat brzmiał: "Dziennikarz zawód czy wyzwanie".
Wszystkich przybyłych przywitał Burmistrz Miasta Miłosz Naczyński. Młodzieży szkolnej została krótko przedstawiona historia powstania gazety, kiedy i gdzie się ukazuje, a także jej pracownicy. Następnie pan Z. Kipigroch, pracujący jako grafik przybliżył wszystkim proces powstawania tygodnika, omówił szatę graficzną i układ gazety. Po krótkim wstępie wprowadzającym, dziennikarze opowiadali o swej pracy, przybliżyli zawód dziennikarza. Młodzież chętnie uczestniczyła w dyskusji jaka się wywiązała. Padło wiele ciekawych i zaskakujących pytań, na które zaproszeni goście starali się odpowiadać wyczerpująco.
Warto wspomnieć, że gazeta wydawana jest od 1992 roku. Wychodzi w nakładzie 5000 egzemplarzy. Do 8 maja 2008 roku ukazały się się 793 numery.
Dzień siódmy – ostatni
9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej obchodzony był ostatni dzień V edycji Tygodnia Bibliotek pod hasłem "Biblioteka miejscem spotkań" W tym dniu odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego , pt "Biblioteka moich marzeń". Do konkursu przystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego, z koła plastycznego i świetlicy przy MDK w Przedborzu. Łącznie zgłoszonych było 31 prac. Z każdej grupy zostały wyłonione I, II i II miejsce. Z koła plastycznego I-miejsce zajął Maciej Szczuraszek, II-Małgorzata Będkowska, III-Dominika Osicka. Ze świetlicy przy MDK nagrodzono: I-miejsce Ewelina Maciejewska, II-Katarzyna Stacherska, III-Lidia Banaszczyk, w grupie gimnazjalnej: I-miejsce Kamila Remiec, II-Anna Simonides i III-Alicja Kwaca.
Nagrody w postaci książek otrzymali nie tylko laureaci. Dzięki wsparciu finansowemu od Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Alkoholizmowi, a także dzięki nagrodom w postaci książek, ufundowanym przez Nadleśnictwo w Przedborzu, wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Prace konkursowe wystawione są w czytelni MBP w Przedborzu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Koniec V edycji Tygodnia Bibliotek
W dniach 2-9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej obchodzono V edycję Tygodnia Bibliotek pod hasłem "Biblioteka moich marzeń" ogłoszonej przez Ministerstwo Kultury.
Pragniemy serdecznie podziękować Panu Wojciechowi Zawadzkiemu za otwarcie obchodów spotkaniem autorskim, które odbyło się 2 maja i promocje książki "Eroica".
Dziękujemy również profesorowi Zygmuntowi Wnukowi, który zechciał objąć funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Przedborza. Miłym akcentem było spotkanie z dziennikarzami Gazety Radomszczańskiej, za które także dziękujemy.
Serdecznie dziękujemy Paniom Joannie Rutowicz, Monice Ilnickiej, Agnieszce Gniewosz, Teresie Sujce, Bożenie Wodzickiej, Małgorzacie Morawiec i Ilonie Majkowskiej za pomoc w przygotowaniach i zorganizowaniu tak ważnych obchodów.
Dziękujemy także Panu Waldemarowi Pązikowi Nadleśniczemu Nadleśnictwa w Przedborzu za ufundowanie nagród książkowych.
Dziękujemy władzom Urzędu Mijejskiego za czynny udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi i młodzieżą.
Pracownicy MBP w Przedborzu
Brak komentarzy