Rok Tuwima

12 sierpnia 2013

Rok 2013 został ustanowiony przez Sejm rokiem Juliana Tuwima – wybitnego polskiego poety i pisarza żydowskiego pochodzenia. Ustanowienie Tuwima patronem roku 2013 jest związane z tym, że właśnie w 2013 roku przypada 60 rocznica jego śmierci oraz 100 rocznica debiutu literackiego – publikacji wiersza „Prośba” w „Kurierze Warszawskim”. Uczynienie Juliana Tuwima patronem roku 2013 zaproponowały Urząd Miasta Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.

W październiku 2012 r. pomysł ten poparła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Na posiedzeniu Sejm przyjął zgłoszoną przez Komisję uchwałę. „Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (…) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora „Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima” – głosi tekst przyjętej przez Sejm uchwały. Obok Tuwima patronami roku 2013 zostali również Jan Czochralski i Witold Lutosławski.
W związku z ustanowieniem roku 2013 rokiem Juliana Tuwima wszystkie imprezy kulturalne odbywające się w bibliotekach w całej Polsce poświęcone są temu pisarzowi i jego twórczości. Również przedborska biblioteka wraz z filią w 2013 roku organizuje różnego typu imprezy i akcje poświęcone Tuwimowi. Biblioteka w Przedborzu z filią w Górach Mokrych przyłączyła się do akcji „Z książką na walizkach” pod hasłem: „Wokół Tuwima”, zorganizowała spotkanie autorskie, oraz konkurs plastyczny „Rany Julek! Za co lubię Juliana Tuwima”, organizowane były również spotkania dla dzieci i młodzieży, podczas których czytano utwory Tuwima. Na chwilę obecną w czytelni przedborskiej biblioteki można oglądać mini wystawę poświęconą Julianowi Tuwimowi.
Julian Tuwim urodził się w 1894 roku w Łodzi. Był jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego i współzałożycielem kabaretu literackiego „Pod Picadorem” oraz grupy poetyckiej „Skamander”. Pisał teksty kabaretowe, rewiowe, libretta operetkowe oraz teksty polityczne. Był także tłumaczem poezji rosyjskiej, francuskiej i niemieckiej. Najbardziej znane są jego wiersze dla dzieci, m.in. „Lokomotywa”, „Ptasie radio”, „Pan Hilary”, „Słoń Trąbalski”, „Bambo”.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz