Mobilna bibliotekarka
Aktualności / 20 listopada 2018

W dniu 06.11.2018 r. Anna Hyska bibliotekarka z Filii Bibliotecznej w Górach Mokrych z koszyczkiem pełnym kolorowych książek udała się z wizytą do Niepublicznego Przedszkola „Gumiś” Oddział Zamiejscowy Góry Mokre. Odwiedziny naszej koleżanki w Przedszkolu miały na celu zapoznanie dzieci z książką i zachęcenie ich do odwiedzin w bibliotece.  Podczas spotkania było bardzo wesoło. Pani Ania przeczytała dzieciom bajkę i wzięła udział we wspólnej zabawie. Przedszkolaki przyjęły zaproszenie i obiecały odwiedzić bibliotekę.

Nowy dar książkowy
Aktualności / 20 listopada 2018

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu otrzymała w darze książkę „Zeszyty Radomszczańskie. Tom XV” wydaną przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Radomsku, w rocznicę 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W książce, podarowanej przez Pana Tomasza Andrzeja Nowaka z PTH Odział w Radomsku,  znalazły się prace poświęcone, m.in. dziejom Radomska w latach I wojny (autor Tomasz A. Nowak), raporty wojskowych stacjonujących w Radomsku w czasie I wojny (Zdzisław Włodarczyk), o pieniądzach zastępczych z tego okresu i legionistach z naszego powiatu oraz próbach lustracji osób, które sprawowały funkcje publiczne w czasie zaboru rosyjskiego (Grzegorz Mieczyński), o tym, jak wyglądał moment wyzwolenia Radomska widziany oczami wojskowych (Andrzej Grochowski), a także praca przedborzaka Pawła Grabalskiego, który opublikował w „Zeszytach Radomszczańskich” protokoły przedborskiej Rady Miejskiej z czasów I wojny. Biblioteka dziękuje za dar.  

Biblioteka otrzymała książkę
Aktualności / 31 października 2018

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu otrzymała w darze książkę poświęconą urodzonemu w Przedborzu profesorowi rzeszowskiej uczelni, pt. „Zygmunt Wnuk 1942-2016. Życie i praca Profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego, naukowca, pedagoga i obrońcy przyrody”. Książkę podarowała żona profesora Wnuka oraz prof. dr hab. Romuald Olaczek, redaktor tej pozycji, kolega ś.p. prof. Wnuka, współpracujący z nim.

Narodowe Czytanie 2018 w Przedborzu
Aktualności / 13 września 2018

Narodowe Czytanie to społeczna akcja zapoczątkowana w 2012 roku, propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Do tej pory, każdego roku w całej Polsce, a w ostatnich latach również na świecie, w ramach tej akcji, odczytano następujące dzieła: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza (2012), „Dzieła” Aleksandra Fredro (2013), „Trylogia” Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalka” Bolesława Prusa (2015), „Quo Vadis?” Henryka Sienkiewicza (2016) oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego (2017). W tym roku publicznie czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu razem z filią biblioteczną w Górach Mokrych od kilku lat bierze udział w tej akcji. W tym roku Narodowe Czytanie przedborska biblioteka zorganizowała razem z Miejskim Domem Kultury w Przedborzu. Wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbyło się w dniu 13.09.2018 r. od godz. 17.00 w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu. W imprezie wzięli udział mieszkańcy miasta Przedborza oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu wraz z nauczycielami. Na początek opowiedziano o akcji jaką jest Narodowe Czytanie i przeczytano List Prezydenta RP Andrzeja Dudy, następnie wprowadzono uczestników w tematykę utworu. W kolejnej części odczytano fragmenty powieści, lektorami byli pracownicy przedborskiej biblioteki oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu,…

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2018 do Przedborza w dn. 13.09.2018r.
Aktualności / 12 września 2018

Miejski Dom Kultury w Przedborzu i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu zapraszają wszystkich do udziału w tegorocznej edycji akcji: „Narodowe Czytanie”, które w Przedborzu odbędzie się już 13 września 2018 r.  (czwartek) od godz. 17.00 w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu. Zachęcamy do zabrania ze sobą własnych egzemplarzy „Przedwiośnia” St. Żeromskiego, ponieważ będzie można otrzymać w nich pamiątkową pieczątkę tegorocznej akcji.

Narodowe Czytanie 2018 w Górach Mokrych
Aktualności / 12 września 2018

Narodowe Czytanie to społeczna akcja propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Od kilku lat biblioteki: w Przedborzu i w Górach Mokrych również przyłączają się do tej akcji. W tym roku w bibliotece w Górach Mokrych Narodowe Czytanie odbyło się w dniu 07.09.2018 r. W imprezie brali udział uczniowie klas  VI – VIII Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Górach Mokrych wraz z nauczycielami. Na początek został odczytany został list Prezydenta RP, następnie pokazano prezentację multimedialną na temat życia i twórczości S. Żeromskiego oraz krótki film streszczający główne zagadnienia poruszane w powieści. W kolejnej części programu odczytano fragmenty „Przedwiośnia”, lektorami byli uczniowie Szkoły Podstawowej. Spotkanie zakończono wpisaniem się uczestników Narodowego Czytania do Księgi Pamiątkowej Biblioteki oraz postawieniem okolicznościowej pieczątki Narodowego Czytania na przyniesionych egzemplarzach książek i w zeszytach.  

Biblioteka w 2018 roku pozyskała dodatkowe fundusze na książki
Aktualności / 31 sierpnia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, pozyskała dodatkową dotację na zakup książek, o które najczęściej pytają czytelnicy. Przedborska biblioteka w 2018 roku wzięła udział w programie „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” Biblioteki Narodowej, realizowany ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem tego programu jest wzbogacenie i odnowienie księgozbioru polskich bibliotek publicznych. W tym roku naszej bibliotece udało się pozyskać fundusze w kwocie 5.500,00 zł. Książki, o które pytają czytelnicy, już zostały zamówione.

Zapraszamy na Narodowe Czytanie
Aktualności / 23 sierpnia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu razem z Filią w Górach Mokrych zapraszają do udziału w tegorocznej edycji akcji: „Narodowe Czytanie”, które odbędzie się już w pierwszej połowie września br.  Miejska Biblioteka Publiczna w Przedborzu w/w  akcję organizuje przy współpracy Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu, gdzie odbędzie się impreza. W Przedborzu Narodowe Czytanie planowane jest na dzień 13.09.2018 r. (godz. 17.00), w Górach Mokrych termin do ustalenia. O szczegółach dotyczących organizacji akcji w naszej Gminie będziemy informować na bieżąco, ale już dziś zapraszamy wszystkich do wspólnego czytania i udziału w akcji. W tym roku czytamy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Sierpniowa zmiana godzin
Aktualności / 23 sierpnia 2018

Informujemy, że w dniach: od 10 do 24.08.2018 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Przedborzu, jest czynna w godz. 10.00-14.00.  Za utrudnienia Przepraszamy.

Lekcja w Bibliotece w Górach Mokrych z klasą I
Aktualności / 25 maja 2018

W dniu 24.05.2018. w Bibliotece w Górach Mokrych odbyła się lekcja biblioteczna, w której wzięli udział uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Górach Mokrych. Celem lekcji było zapoznanie dzieci z pracą biblioteki, wdrażanie do dbałości o czysty i estetyczny wygląd książek oraz przygotowanie do samodzielnego wyboru książki.