14 listopada – Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

14 listopada 2022
14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Obchody zainicjowano w rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku.
Święto obchodzone od 2016 roku, a hasłem przewodnim było: „Czytanie pomaga”. Kolejnym edycjom towarzyszyły hasła: „Książka kluczem do zrozumienia siebie i innych” (2017) i „Otwórz książkę, otwórz umysł” (2018), „Kto czyta – rozumie”(2019), czy „Czytanie łączy” (2020).
Tegorocznym hasłem jest „Czytanie zbliża. Biblioterapia w izolacji społecznej”.

Biblioterapia – to dział arteterapii wykorzystującej użycie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych jako pomocy terapeutycznej w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwo w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie. Biblioterapia zakłada wykorzystanie książek i czasopism dla regulacji systemu nerwowego i psychiki człowieka. Bada również możliwości profilaktycznego traktowania książki i czytelnictwa w szerszych zbiorowościach społecznych. Termin biblioterapia po raz pierwszy został użyty w 1916 przez Samuela Mc Crothersa w „Atlantic Month”. W 1920 hasło znalazło się w oksfordzkim słowniku języka angielskiego.

Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, czyli terapia przez opowieści, zwane również bajkami-pomagajkami. Jak wykazały badania psychologów, czytając określone historie można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak np. irracjonalne lęki lub pierwsze dni w przedszkolu.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.